Nauka inwestowania – pierwsze kroki

Wielu z nas wydaje się, że inwestowanie papierów wartościowych na giełdzie wiąże się z tajemną wiedzą, którą posiadają tylko maklerzy. Prawda jest jednak taka, że wiedzę tą może posiadać każdy zwykły człowiek, jeśli tylko zabierze się za to mądrze i poszuka odpowiednich źródeł. Jednak by grać na giełdzie powinieneś posiadać kilka podstawowych cech. Przede wszystkim potrzebna jest sumienność oraz upór w dążeniu do celu. Dobrze też jeśli w życiu kierujesz się chłodną kalkulacją, ponieważ te cechy dają Ci możliwość bycia dobrym graczem. Do tych cech warto także poznać kilka podstawowych trików, by zarobić, a nie stracić.

Każda osoba rozpoczynająca przygodę z giełdą powinna posiadać podstawową wiedzę, w jaki sposób ona funkcjonuje. Zanim przejdzie się do praktyki, należy poświecić czas na zdobycie wiedzy teoretycznej i ogólnej o obrocie akcjami. Jednym z ważniejszych pojęć jest świadomość tego co to są cykle koniunkturalne, hossy, bessy oraz zasady kupna i sprzedaży akcji oraz innych kwestii ważnych dla początkujących inwestorów.

Analiza techniczna czy fundamentalna?

Analizę techniczną charakteryzuje się jako analizę, która polega na analizowaniu wykresów oraz prognozowaniu kursu akcji na podstawie historycznych poziomów cen. Analiza fundamentalna z kolei polega na prognozowaniu przyszłego kursu w oparciu np. o ocenę sytuacji gospodarczej w poszczególnych branżach, planów czy kondycji finansowej spółki oraz innych czynników, które mogą wpłynąć na ogólny klimat ekonomiczny. Obie te analizy mogą być stosowane niezależnie od siebie. Najlepsze efekty jednak daje połączenie tych analiz. Głównie dlatego, że analiza fundamentalna pozwala dokonać ogólnej oceny i wybrać spółki, które mają solidne podstawy, a analiza techniczna z kolei pomaga dowiedzieć się znacznie więcej o długo- lub krótkoterminowych trendach i wybrać odpowiedni moment na inwestycję. Ujmując to najprościej jak się da analiza fundamentalna daje odpowiedź na to czy warto inwestować w daną spółkę, z kolei analiza techniczna mówi o tym kiedy warto w nią inwestować.

Śledzenie informacji na giełdzie

Jeśli jesteś początkującym inwestorem to warto poświęcić trochę czasu na poznanie spółek giełdowych, które wchodzą w skład poszczególnych indeksów i zastanowić się jakie wiadomości mają wpływ na przebieg notowań. Taką widzę można zdobyć poprzez bieżące śledzenie informacji, które napływają z giełdy oraz rynków finansowych. W tym celu można skorzystać z serwisów oferujących wiadomości giełdowe, wraz z komentarzem analityków. Ważne jest by wyjaśnić przyczyny gwałtownych zwyżek lub spadków oraz możliwe scenariusze, które wynikają z analizy technicznej.

Rachunek inwestycyjny

Do rozpoczęcia handlu akcjami należy założyć rachunek inwestycyjny, inaczej nazywa się go rachunkiem maklerskim lub rachunkiem brokerskim. Na tym koncie są zapisywane informacje o posiadanych przez ciebie akcjach czy dokonywanych transakcjach. Za jego pomocą można także samodzielnie sprzedawać i kupować akcje oraz papiery wartościowe. Na swój rachunek maklerski należy przelać odpowiednią kwotę, by utworzyć zlecenie. Rachunek inwestycyjny można otworzyć tylko poprzez pójście do banku lub biura maklerskiego. Dzisiaj wiele instytucji finansowych oferuje możliwość otwarcia konta przez internet.

Dodatkowe możliwości

Zanim przystąpi się do założenia prawdziwego konta należy poszukać kont demo. Na rynku jest wiele brokerów, którzy oferują takie konta. Funkcjonują one tak samo jak konta prawdziwe, jednak obraca się wtedy wirtualnymi finansami. Dzięki temu jednak można zaznajomić się z interfejsem platformy, a do tego zrozumieć funkcjonowanie rynku giełdowego.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są także różnego rodzaju szkolenia, które są organizowane. Wiele firm finansowych oferuje takie szkolenia i bardzo często są one darmowe. Na takich spotkaniach można dowiedzieć się wielu rzeczy, które poszerzą wiedzę na temat rynku giełdowego oraz można poznać tam ciekawe historie doświadczonych maklerów. Spotkania takie są darmowe, ponieważ często są sponsorowane przez domy maklerskie i są jedną z form ich promocji.
Podstawą jest także wyciąganie odpowiednich wniosków na podstawie swoich swoich błędów. Każda poniesiona porażka powinna zostać poddana analizie, która w wersji końcowej powinna dać pozytywny skutek w postaci świadomości jak uniknąć popełnienia tego błędu po raz kolejny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *