Czym jest oscylator CCI?

Oscylator CCI to kolejny wskaźnik, który można wykorzystać w wielu płaszczyznach. Jednak czy Donald Lambert, który przedstawił go szerszej publice w 1980 roku zdawał sobie sprawę, że rzeczywiście będzie on przyszłością (publikacja miała miejsce w magazynie „Future”) oraz.. że będzie tak uniwersalnym wskaźnikiem wykorzystywanym również na rynkach walutowych?

Naturalnie, jak każdy oscylator, i CCI ma swój wzór matematyczny, który bardzo łatwo jest zrozumieć, dlatego nie będziemy tutaj wchodzić w dokładną analizę. Lambert choć miał szalony pomysł, by dzielić wyrażenia przez 0,015 to w rezultacie okazało się, że na rynkach finansowych był to strzał w dziesiątkę! Jak wiadomo, podobne wzory, reguły czy też oscylatory mają jeden cel, który świetnie CCI spełnia na rynku walutowym. Ma dać jak najszerszy obraz obecnej sytuacji i pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczącej inwestowania. Nawet specjaliści w branży mają coś do powiedzenia w tym temaxie.

Oscylator CCI wbrew pozorom miał zupełnie inne zastosowanie na samym początku, jednak twórca chyba nie do końca zdawał sobie sprawę, że stworzył wzór uniwersalny, który zaraz będzie wykorzystywany w świecie finansów i dużych inwestycji. CCI liczy poziomy cen – walut w naszym przypadku do średniej, którą wybieramy w jakimś okresie. Najczęściej maklerzy biorą sobie aż 14 dni do analizy, możliwe jest też mniej lub więcej, jednak takie odchylenia mogą mieć wpływ na późniejsze wnioski. Jedno jest pewne – wzór jest prosty, dane dostępne od ręki, dlatego każdy inwestor powinien z tego korzystać, jeżeli chce podejmować racjonalne decyzje” – mówi dla nas jeden z maklerów zajmujących się na co dzień rynkiem walutowym.

Jak zatem widać, oscylator CCI należy wpisać na listę kolejnych wskaźników, które warto stosować przy analizowaniu ruchu walut i podejmowaniu decyzji – co dalej? Wzór jest prosty do zapamiętania i zastosowania, można też skorzystać z excela, w którym stworzy się formułę, dodanie cen walut z okresu 14 (czy więcej czy mniej) dni też nie zajmie nam zbyt wiele czasu, a kolejny wskaźnik zawsze jest bardzo pomocny. Zarówno początkujący jak i zaawansowani inwestorzy powinni właśnie na takiej podstawie podejmować decyzje zakupowe walut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *